LGBT Gündem

Kaos GL

Sayı: 96, Sayfa: 6-9

Kaos GL Türkiye’nin ’gay ikonu’nu seçiyor

Kaos GL’nin web sayfasında, Türkiye’de şarkılarıyla, oynadıkları rolle, yazdıkları kitaplarla, ekrandaki görüntüleriyle ve yaşam öyküleriyle eşcinselleri en çok etkileyen ismi seçiyoruz. Sizce Türkiye’nin ’gay ikonu’ kim?

Gay ikonu ne ola ki?

’Gay ikonu’ film yıldızlarından şarkıcılara, mankenlerden yazarlara eğlence ve sanat dünyasındaki ünlü isimlerdir. ’Gay ikonu’ heteroseksüel ya da eşcinsel olabilir. Erkek ya da kadın da…

Ama her ünlü, ’gay ikonu’ olamaz. Bir kişinin ’gay ikonu’ olması için güçlü ve cesur kişiliğiyle ya da trajik hayat öyküsüyle eşcinsellere rol modeli olması gerekir. Mesela, Türkiye dışında Madonna, Kylie Minogue sahne üzerinde yarattıkları şovlarla ve radikal çıkışlarıyla eşcinseller için güç ve cesaretin modeli olurken Judy Garland, Marilyn Monroe gibi isimler de trajik yaşam öyküleriyle ’gay ikonu’na dönüşmüşlerdir. Greta Garbo, Marlene Dietrich perdedeki soğuk, ’femme fatale’ görüntüleri ve sansasyonel yaşam öyküleriyle dikkat çekici figürler olurken Oscar Wilde, Boy George, K.D. Lang gibi eşcinsel isimler kimlik mücadeleleriyle listelerde yer bulmuşlardır. En son İngiltere’de yapılan bir ankette Barbie bile ’gay ikonu’ seçilmişti.

Türkiye’nin ’gay ikonu’ adayları

Tek yapmanız gereken www.kaosgl.org adresine girip anket formuna tıklamak ve jürimizin zahmetle belirlediği adaylardan yalnızca birine oy verip gerekçenizi yazmak. Sonra bekleyip dua edeceksiniz ki sizin adayınız ’Türkiye’nin gay ikonu’ seçilebilsin.

Ankette olmadığını düşündüğünüz isimler varsa da üzülmeyin, onu da düşündük: Listenin sonunda yer alan “Diğer” boşluğuna kendi adayınızı yazabilir ve kimsenin hakkının yenmediğini bilmenin rahatlığıyla sitemizi gezmeye devam edebilirsiniz.

Bu arada, en güzel gerekçeyi yazan kişiye sürpriz ödüllerimiz olduğunu da hatırlatalım.

İşte adaylar:

Ahu Tuğba, Ajda Pekkan, Aliye Rona, Ayferi, Aylin Aslım, Aysel Gürel, Ayşe Hatun Önal, Banu Alkan, Bendeniz, Bergen, Bilge Karasu, Bülent Ersoy, Demet Akalın, Deniz Akkaya, Derya Alabora, Derya Baykal, Esengül, Feri Cansel, Filiz Akın, Göksel, Gülden Karaböcek, Gülşen Bubikoğlu, Hande Yener, küçük İskender, Lale Belkıs, Lale Mansur, Mine Mutlu, Murathan Mungan, Müjde Ar, Neriman Köksal, Neşe Karaböcek, Nükhet Duru, Oya Aydoğan, Pembe Mutlu, Semiramis Pekkan, Serra Yılmaz, Serpil Çakmaklı, Sertab Erener, Sevda Ferdağ, Seyyal Taner, Sezen Aksu, Şebnem Ferah, Şükran Ay, Tarkan, Türkan Şoray, Yaşar Alptekin, Yıldız Tilbe, Yonca Evcimik, Zeki Müren, Zerrin Özer, Zuhal Olcay.  

 

Türkiyeli eşcinseller için gürültü yapın!

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) Hollanda Şubesi, Kaos GL dergisinin ’Pornografi’ konulu 28. sayısının toplatılması ve derginin sorumlu yazı işleri müdürü Umut Güner’in hapis cezasıyla yargılanması üzerine Mart ayında bir kampanya başlatmıştı. Kampanya dahilinde bir temsilci Türkiye’ye geldi ve davayı izleyip raporlaştırarak Türkiye’deki eşcinsellerin sorunlarının Af Örgütü’nün gündemine girmesini sağlamıştı. Dava sonrasında Hollandalı insan hakları savunucuları desteklerini göstermek amacıyla, Kaos GL’ye Türkçe hazırlanan özel kartpostallar göndermişlerdi. Birkaç ay önce, UAÖ’nün Hollanda ve Türkiye web sayfalarının yanı sıra You-Tube’da da izlenebilen “Türkiyeli Eşcinseller İçin Sesinizi Yükseltin” adlı bir kısa film hazırlayan Örgüt, son olarak bir belgesel hazırladı. Vicdanı ret süreci, Kaos GL dergisinin toplatılması ve Ankara’nın Eryaman semtinde transeksüellere yönelik düzenlenen saldırıları anlatan belgeselin ilk gösterimi 4 Temmuz’da Amsterdam’da düzenlenen Pride kapsamında yapıldı. ’LGBT Türkiye’ adlı filmin Türkçe versiyonu ise Mayıs 2008’de Ankara’da gerçekleşecek “3. Homofobi Karşıtı Buluşma”da seyirciyle buluşacak. Meraklısına: Pride kapsamında ayrıca, Türk teknesi hazırlayan Örgüt, kortej boyunca “Türkiyeli eşcinseller için gürültü yapın” çağrısında bulunan metinler ve düdükler dağıttı. Yaklaşık 375 bin kişinin düdüklerle destek verdiği Türk teknesi renkli görüntülere sahne oldu.  

 

Eşcinsellerin seçimi 

2007 YILI SEÇİMLERİ SONUÇLANDI. BUGÜNE DEK EŞCİNSELLERE YÖNELİK HİÇBİR POLİTİKA GELİŞTİRMEYEN AKP AÇIK FARKLA BİRİNCİ PARTİ SEÇİLDİ. BU SENE ’SİYASET’ DALINDA ’HORMONLU DOMATES ÖDÜLÜ’NÜ EVİNE GÖTÜREN DENİZ BAYKAL’IN PARTİSİ CHP İSE NEYE UĞRADIĞINI ŞAŞIRDI.BU SEÇİMLERİN BİZ EŞCİNSELLER İÇİN ANLAMI ÇOK BÜYÜKTÜ. 2007 TÜRKİYE GENEL SEÇİMLERİNDE, İSTANBUL 2. BÖLGE’DEN BAĞIMSIZ ADAY BASKIN ORAN’LA BİRLİKTE İLK KEZ BİR SİYASİNİN AĞZINDAN EŞCİNSELLERİN SORUNLARI SAMİMİ BİR ŞEKİLDE DİLE GETİRİLDİ. DEMET MELİKE DEMİR, TÜRKİYE’NİN İLK TRANSEKSÜEL MİLLETVEKİLİ ADAYI OLURKEN, ESKİ SEKS İŞÇİLERİ AYŞE TÜKRÜKÇÜ VE SALİHA ERMEZ SEKS İŞÇİLERİNİN SORUNLARINI GÖRÜNÜR KILDILAR.EŞCİNSEL ÖRGÜTLERİNİN DE DESTEKLEDİĞİ BU ADAYLAR SEÇİMİ KAZANIP MECLİSE GİREMEDİLER BELKİ AMA YİNE DE BİR ŞEYLERİN DEĞİŞEBİLECEĞİNİ GÖSTERDİLER. 

 

Biz bağımsızları destekledik

aykan safoğlu

Lambdaistanbul

Herhangi bir siyasi partinin önünde engel teşkil eden, ama en çok da azınlıkta kalan ezilenlerin sesini kısan yüzde 10 barajının antidemokratik bir uygulama olduğunu ve de yüzde 10 barajının temsil edilmemize mani olamayacağını gösteren, bağımsız adayların bu seçimde elde ettiği başarı demokrasi yolunda önemli bir kazanımdır. Kayıtlı olduğum seçim bölgesinde iki önemli bağımsız aday vardı.

Solda ortak bağımsız aday Baskın Oran ve Bin Umut’un adayı Doğan Erbaş… Lambdaistanbul gönüllüsü olarak oyumu Oran’dan yana kullandım. Bunun muhtelif nedenleri var, sadece Baskın Oran’ın ’Onur Yürüyüşü’ne bizzat gelip basın açıklamamızdan sonra neden orada bulunduğunu açıklaması bile kendisine duyduğum sempatiyi yeterince açıklıyor.

 

ÖDP’nin cesareti

demet melike demir

ÖDP Isparta Milletvekili adayı

2007 seçimleri çok renkli geçti. Türkiye tarihinde ilk kez bu kadar bağımsız aday yarıştı; adaylar arasında genelevde çalışmış adaylar da vardı ve ilk transeksüel milletvekili adayı da... ÖDP’nin beni aday göstermesi alkışlanacak bir durumdur. Hiçbir partinin cesaret edemediğini ÖDP yapmıştır.

 

Kaosist’in seçimi

deniz yıldız

Kaosist olarak İstanbul’daki iki bağımsız sol adayı destekleme kararının bir tercihten çok zorunluluk olduğuna vurgu yaparak “Mecliste bizim sesimiz de Baskın olmalıydı. Meclise bizim için de Ufuk gerekiyordu” dedik. Seçim süreci Baskın Oran’dan yana şanslı geçti. Eşcinsellik, Oran’ın bütün seçim malzemelerinde, konuşmalarında yer alarak daha önce hiç olmadığı kadar Türkiye’nin seçim gündemine girdi. Oran, ’Onur Yürüyüşü’ne gelme cesaretini gösterebilmiş ilk ve tek milletvekili adayı olarak tarihteki yerini alırken, Uras içinse hem eşcinsellik konusunda Oran kadar açık olmayışından hem de oy oranlarından yana belirsizlikler vardı. Oran’ın çok küçük bir oy farkı ile seçimleri kaybettiği, Uras’ın ise oy farkıyla kazandığı görüldü. Sesimizin baskın olamayışının hüznü, yerini "Meclise Ufuk gerek"in mutluluğuna bıraktı.