AĞUSTOS: WİSAM SANKARİ VE HANDE KADER

Kaos GL

Sayı: 152, Sayfa: 43-45

İstanbul’da Suriyeli eşcinsel mülteci öldürüldü

Muhammed Wisam Sankari, Suriyeli eşcinsel bir mülteci. Bir yıldır İstanbul’daydı. Tehdit edildi, kaçırıldı, tecavüze uğradı. Ağustos ayında Yenikapı’da ölü bulundu. Çok sayıda bıçak darbesiyle öldürülen Wisam’ı arkadaşları pantolonundan teşhis edebildi.

Suriyeli eşcinsel mülteci Muhammed Wisam Sankari, 23 Temmuz gecesi Aksaray’daki evinden çıktı. 25 Temmuz’da İstanbul Yenikapı’da ölü bulundu. Kafası kesilen ve bedeni tanınmaz hale gelen Wisam’ı öldürenler henüz yakalanmadı. Daha önce tehdit edilen, kalabalık bir erkek grubu tarafından kaçırılan, tecavüze uğrayan Wisam hayatı tehlike altında olduğu için mülteci olarak başka bir ülkeye gitmeye çalışıyordu. Arkadaşı Rayan’ın anlattıklarına Göre Wisam’ın yaşadıkları şöyleydi:

“Daha önce başka bir evde kalıyorduk ve sırf gey olduğumuz için o evden çıkmak zorunda kaldık. Çevredeki insanlar sürekli bize bakıyordu. Biz ayıp bir şey yapmadık ki? Bundan beş ay önce de Fatih civarında bir grup Wisam’ı kaçırdı. Arabayla ormanlık bir yere götürdüler, dövdüler, tecavüz ettiler. Öldüreceklerdi hatta ama Wisam kendini yola atarak canını kurtardı. Şikayet ettik Emniyet’e ama hiçbir şey çıkmadı.”

Bir diğer arkadaşı Diya ise Wisam’ın ölümünden sonra “Sıra hangimizde” korkusuyla yaşadıklarını, sokağa çıkmaya bile çekindiklerini söyledi: “Çok korkuyorum. Sokakta herkes bana bakıyor gibi hissediyorum. Ben de daha önce 2 kez kaçırılmıştım. Çerkezköy’de bıraktılar beni eve zor döndüm bir seferinde. BM’ye gittim kimliğim için ona bile cevap gelmedi. Kimse bizle ilgilenmiyor. Herkes sadece konuşuyor. Telefondan tehditler alıyorum. Sakin konuşuyorum ki başıma bir iş gelmesin. Suriyeli ya da Türkiyeli fark etmez, eşcinselsen herkesin hedefindesin. Senden seks istiyorlar, istemeyince peşine takılıyorlar. Kimliğim bile yok, kim beni niye korusun? Sıra hangimizde?”

Hande Kader yakılarak öldürüldü

*İstanbul’da yaşayan trans kadın Hande Kader Ağustos başında kayboldu. Arkadaşları ve sevgilisi kayıp ilanı verdi. Hande Kader’in yanmış cesedi Zekeriyaköy’de bulundu. Hande Kader cinayeti basında geniş yer buldu. LGBTİ örgütleri Hande Kader için mecliste buluştu. CHP milletvekilleri ve LGBTİ dernek temsilcilerinin konuştuğu toplantıda; faillerin lehine işleyen, nefret suçlarına yönelik yasa eksikliği yeniden gündeme geldi. BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi ve BM Nüfus Fonu, Suriyeli eşcinsel mülteci Wisam Sankari ve trans kadın Hande Kader’in öldürülmesini kınadı, Türkiye’yi nefret cinayetleri ve ayrımcılığa karşı harekete geçmeye çağırdı.

Hande Kader için polis barikatına rağmen İstanbul Tünel’de bir araya gelen transfobi karşıtları, “Trans cinayetleri politiktir. Ecelimizle ölmek istiyoruz” dedi. İstanbul’da İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği öncülüğünde LGBTİ örgütlerinin çağrısıyla yüzlerce kişi Hande Kader’in öldürülmesini kınadı, homofobik ve transfobik nefret cinayeti sonucu yaşamını kaybedenleri andı. Beyoğlu Tünel’de bir araya gelen homofobi ve transfobi karşıtları “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Hande için adalet, herkes için adalet” pankartı açtı. LGBTİ örgütlerinin yanı sıra kadın örgütleri ve çok sayıda siyasi partinin de katıldığı eylemde sık sık “Trans cinayetleri politiktir”, “Hande Kader burada katilleri nerede” sloganları atıldı. Eylemde nefret cinayeti sonucu yaşamını yitirenlerin isimleri de anons edildi. Eyleme HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da destek verdi. Kerestecioğlu LGBTİ haklarının demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu söylerken Tanrıkulu da, “Cinsel kimliklere saygı duymak zorundayız” dedi. Basın açıklamasını İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Başkanı Ebru Kırancı ve trans aktivist İdil Su okudu. Açıklamada nefret cinayetlerine karşı yasal koruma talep edildi, transfobik nefret cinayetlerinin politik olduğu vurgulandı. Kader için Malatya ve Dersim’de de anma yapıldı.

Kısa kısa gelişmeler

*Mersin’de trans kadın Melisa tekbir getiren bir grubun saldırısına uğradı. Polis, saldırganların elindeki bıçağı rögar kapağına atmakla yetindi. Melisa’nın ifadesini bile almadı.

*Pembe Hayat Derneği, eski yönetim kurulu üyesi Figen’in intiharından da sorumlu olan itirafçı savcı Ferhat Sarıkaya ve artan transfobik saldırılarla ilgili İnsan Hakları Derneği ile basın açıklaması yaptı: “Bizler; herkesin temel haklardan faydalanabildiği, kanunlar karşısında eşit olduğu ve adil olarak değerlendirildiği bir yaşam istiyoruz.”

*İzmir’de yaşayan trans kadın Azize Ömrüm yaşamına son verdi.

*Ender Aldanmaz’ın “Pembe Cezaevleri” ile ilgili bilgi edinme başvurusu üzerine Adalet Bakanlığı “Bakanlığımızca şu an yürütülen bir proje çalışması bulunmamaktadır” açıklamasını yaptı.

*Kaos GL’nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı için LGBT Hakları El Kitabı dijital ortamda yayınlandı. Yine Kaos GL’nin sosyal dışlanmanın üstesinden gelecek ve içermeyi teşvik edecek stratejik hedefleri ele alan “Ayrımcılığa ve Şiddete Karşı Hakları ve Hayatı Savunmak İçin: Sosyal İçerme” kılavuzu dijital ortamda yayınlandı.

*Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Toronto merkezli femifesto örgütünün “Doğru Kelimeyi Kullanmak: Kanada’da cinsel şiddet üzerine haber oluşturma” kitabından iki bölümü Türkçe’ye kazandırdı.

*Kaos GL Derneği’nin LGBTİ’lerin günlük gazetelerin kendi hazırladığı haberlerde nasıl yer aldığını incelediği 2015 Medya Raporu yayınlandı. 2015 yılında yazılı medyada LGBTİ’lere ilişkin toplam haberlerin yüzde 74’ü olumlu; yüzde 26’sı olumsuz bulundu. Bir önceki yıl ise olumlu haberlerin oranı yüzde 71’deydi.

*Kaos GL Derneği’nin statü alıp üçüncü ülkeye yerleştirilene kadar Türkiye’de ayakta kalmaya çalışan İranlı LGBTİ mültecilerin uydu kentlerdeki günlük yaşam, temel haklara erişim konusunda, resmi kurumlarda ve sosyal hayatta maruz kaldıkları ayrımcılığa ışık tutan araştırması “Tekin Olmayı” Beklerken: LGBTİ Mültecilerin Ara Durağı Türkiye matbu hali basıldı. Rapor İranlı LGBT mültecilerin sistematik sözlü ve fiziksel şiddete uğradığını; barınma ve sağlık gibi alanlarda ayrımcılıkla karşılaştığını ortaya koyuyor.

*Ayrımcılık, ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadeleyi ilke edinen Şişli Belediyesi insanların temel hak, özgürlük ve eşitliğini savunan Avrupa Irkçılık Karşıtı Kentler ve Gökkuşağı Şehirleri Ağı’na üye oldu.

*Ailesinden şiddet gördüğü ve ölüm tehdidi aldığı için Almanya’ya giden eşcinsel kadın Nalan Bayar hayatına son verdi.

*CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Özgür Renkler Derneği ile LGBTİ hak mücadelesi üzerine toplantıda buluştu. Toplantıda sosyal ve hukuksal alanda yaşanan sorunlar ve çözümleri için neler yapılması gerektiği üzerinde duruldu.

Beynelmilel

*Uganda’da Onur Haftası etkinliğini basan polis en az iki LGBTİ aktivistini tutukladı.

*Fransa Katolik Kilisesi kardinali Andre 23’ün ‘herkes için evliliğe’ karşı mesajlarına tepki yağdı. Kardinal tweetinde, “Sapıklıkların yasallaşması ve geleneklerin yolundan sapmasına toplumun sessizliği” ifadesini kullandı. Twitter’da Kardinal’in söylemlerine tepki olarak #JesuisDeviant ( Ben sapığım ) hashtag’i ile kampanya yapıldı. LGBTİ aktivistleri ve feminist gruplar Kardinalin tweetinin direkt olarak LGBT topluluğuna bir saldırı olduğunu belirttiler ve bütün bu güncel havadan Kardinali sorumlu tuttular.

*İspanya’dan LGBTİ örgütü Acrópoli, ‘onarım terapisi’ uygulamasını homofobi karşıtı yasalara dayanarak mahkemeye taşıdı.