EYLÜL: LGBTİ HAKLARI NE ALEMDE?

Kaos GL

Sayı: 152, Sayfa: 46-48

LGBTİ hakları 2015’te geriye gitti

Kaos GL, Pembe Hayat ve SPoD’un ILGA Avrupa (Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks Derneği - Avrupa Bölgesi) ve Equal Rights Association – Eşit Haklar Derneği (ERA) ile hazırladığı Türkiye’nin Avrupa Birliği İlerleme Raporu’na ilişkin raporu yayınlandı. Türkiye’nin her sene hazırladığı İlerleme Raporu’nda kendine yer bulamayan homofobik ve transfobik nefret saldırıları, ayrımcılık ve Türkiye’deki LGBTİ toplumunun sorunlarını içeren raporda 2015 yılında LGBTİ hakları açısından ciddi kayıpların olduğu belirtildi. 2015 yılını ve 2016’nın ilk beş ayını kapsayan raporun özet kısmının satır başları şöyle:

“2015 yılında LGBTİ’lere nefret söylemi daha yaygındı. Haziran 2015 seçimlerinde aralarında Cumhurbaşkanı ve bazı bakanların da olduğu siyasetçiler özellikle açık kimlikli eşcinsel milletvekili adayı üzerinden LGBTİ’lere yönelik ayrımcı dil kullandı ve nefret söylemini yaygınlaştı.

“LGBTİ’lerin örgütlenme özgürlüğüne saldırılar oldu. Örgütlenme hakkı ihlal edildi. Homofobik ve transfobik nefret cinayetlerini ve LGBTİ’lere yönelik ayrımcılığı önlemek için herhangi bir adım atılmadı.

“Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğini kapsamayan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu resmi gazetede onaylandı.

“LGBTİ toplumuna, özellikle de translara dönük nefret suçları endişelendirmeye devam ediyor.”

Raporda, Hükümet’in LGBTİ’lerin anayasal haklarını sağlaması gerektiği belirtilerek detaylı bir biçimde atılması gereken adımlar sıralandı. Raporun kapsadığı zaman aralığında yaşanan ihlallerden örnekler verildi.

Spor salonunda transfobi: “Operasyondan önce erkek soyunma odasını kullanamazsın”

Trans erkek spor salonunda ayrımcılığa uğradı. Erkek soyunma odasını kullanması engellendi, itiraz edince üyeliği donduruldu. Spor salonu açıklamasında, “operasyondan sonra kullanabilir” diyerek ayrımcılığı sürdürdü. Spor salonları zinciri Macfit’in Beykoz’daki Anadolu Hisarı Şubesi’nde trans erkek Çağlar Hamza, üyesi olduğu salonun yöneticileri tarafından önce “Nüfus cüzdanın pembe, erkeklerin soyunma odasını kullanamazsın” diye uyarıldı, sonra da üyeliğini dondurmaya zorlandı.

Kısa kısa gelişmeler

*Transfobik bir grup Ankara’da trans kadınlara demir sopalarla saldırdı.

*Bodrum’da İrlandalı oyuncunun öldürülmesi ve Antalya’da geçtiğimiz aylarda işlenen cinayetlerin detayları açığa çıktı. Cinayetlerin zanlıları “haksız tahrik indirimi”nin arkasına sığınmak için bildik bahaneyi yineledi: “Bana ilişki teklif etti.” Bodrum ve Antalya’da geçtiğimiz aylarda meydana gelen iki ayrı cinayetin katil zanlıları yakalandı. Her iki cinayette de zanlılar homofobik nefret cinayetlerinin bildik savunması “İlişki teklif etti” ifadelerini kullandı.

*Ah! Kosmos ve Mabel Matiz, “gökkuşağının üç rengi” Boysan, Zeliş ve Mert’in aramızdan ayrılışının sene-i devriyesi için “Mavi” isimli bir parça besteledi.

*HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Başbakan Binali Yıldırım’a hükümetleri döneminde kaç trans ve seks işçisinin öldürüldüğünü, hükümetin şiddeti önlemek için neler yaptığını sordu; transların insan haklarını hatırlattı.

*Bursa’da polisin aynı gecede iki kez keyfi gözaltı uygulamasını reddeden seks işçisi trans kadın polis şiddetine uğradı. Şikayetçi olacağını söylediğinde ise tehdit edildi.

*Ahmet Yıldız davasında sanık sandalyesi yine boştu. Dava Ocak 2017’ye ertelendi. Mahkeme başkanı, davayı takip eden LGBTİ aktivistlerini duruşma salonundan çıkardı.

*Altıncı kez seyirciyle buluşacak LGBTİ+ filmleri festivali KuirFest’e başvurular başladı.

*İstanbul LGBTİ’den Kıvılcım Arat mahalledeki bir grup erkeğin saldırısına uğradı. Evini terk etmek zorunda kaldı. Arat KaosGL.org’a yaptığı açıklamada, “Görünürlük mücadelem devam edecek” dedi.

*2016 Uluslararası Hrant Dink Ödülleri’ni Diyarbakır Barosu ve çocukların insan hakları ve eğitim hakları üzerine çalışan kadın kabile reisi, Malavi’den Theresa Kachindamoto aldı.

*Dört saldırgan Seyranbağları’nda trans kadınlara saldırdı. Trans kadınları yaralayan saldırganlardan ikisi kaçarken ikisi yakalandı.

*Kaos GL’nin Adalet Bakanlığı için LGBT Hakları El Kitabı dijital ortamda yayınlandı.

 

Beynelmilel

*Müslüman Toplumlarda Bedensel ve Cinsel Haklar Koalisyonu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Hande Kader için mektup yazarak nefret cinayetlerine karşı Türkiye Cumhuriyeti’nin sorumluluklarını hatırlattı, Hande Kader’i öldürenlerin yargılanması için harekete geçme çağrısı yaptı.

*Uganda’da polis 8 yaşındaki kız çocuğunu arkadaşlarıyla “lezbiyen-romantik ilişki kurma” gerekçesiyle gözaltına aldı.

*Taipei’de gey barların olduğu bölgede yangın çıktı. Aralarında Taipei Onur etkinliklerine de ev sahipliği yapan Kırmızı Ev’in de olduğu çok sayıda bar, tiyatro ve sinema zarar gördü.

*Hollywood’un 2015 karnesi: Gişe rekorları kıran film karakterlerinin sadece yüzde 0,7’si LGBTİ, tek bir açık kimlikli LGBTİ ana ya da yardımcı karakter yok! Güney Kaliforniya Üniversitesi Medya Çeşitliliği ve Toplumsal Dönüşüm inisiyatifinin araştırmasına göre 2015 yılında gişe rekorları kıran Hollywood filmlerinde yer alan karakterlerin sadece yüzde 0,7’si LGBTİ idi. Ana karakter ve yardımcı karakterler arasında da LGBTİ olan yok. Toplamda 4370 karakter içerisinden sadece 32’si kendilerini LGBTİ kimliklerinden biri içerisinde tanımlıyor. 2007’den beri devam eden proje her yıl Hollywood’un çeşitlilik karnesini açıklıyor. ABD kaynaklı en popüler 100 film inceleniyor.

*47 yaşındaki trans oyuncu ve aktivist Alexis Arquette hayatını kaybetti. Kardeşleri Arquette’nin fanlarına çiçek veya hediye göndermek yerine LGBT kuruluşlarına bağışta bulunmaları için çağrı yaptı.

*Homofobi ve transfobi karşıtları Belgrad Onur Yürüyüşü’nde “Aşk Dünyayı İyileştirir” dedi. Saldırı ihtimaline karşı binlerce polis görev aldı.

*Norveç Kralı Harald, LGBTİ ve mülteci düşmanlığını hedef alan bir konuşma yaptı.

*Britanya’daki yeni bir araştırma taraftarların yüzde 72’sinin maçlarda homofobik sloganlara şahit olduğunu ortaya koydu.

*Uganda’da geçtiğimiz ay Onur Haftası etkinliğini basan polis bu sefer de Onur Yürüyüşü’nü engelledi, katılımcıları gözaltına aldı.