EKİM: 2016 HAK İHLALLERİ RAPORU & KAOS GL YENİLENDİ!

Kaos GL

Sayı: 152, Sayfa: 49-51

Ankaralı translar: Yaşamı terk etmiyoruz!

Ankaralı trans kadınlar son günlerde artan transfobik saldırılara ilişkin Pembe Hayat’ta basın açıklaması düzenleyerek “OHAL’iniz ve ‘toplumsal hassasiyetleriniz’ sizin olsun! Biz her halde yaşam mücadelemizi sürdüreceğimizi tüm kamuoyuna bir kez daha bildiriyoruz” dedi.

KaosGL.org yenilendi!

2007’den beri yayın hayatını sürdüren KaosGL.org internet gazetesi yeni mobil ve masaüstü görünümüyle bir kez daha merhaba dedi. Yeni görünümün yanı sıra KaosGL.org haber kategorileri de değişti. Bundan böyle KaosGL.org’ta haberler beş ana kategoride yayınlanacak: İnsan Hakları, Kadın, Medya, Kültür Sanat ve Yaşam. İnsan hakları kategorisinin altında 11 alt başlık yer alıyor: Mülteci, Sivil Anayasa, Nefret Suçları, Çalışma Hayatı, Barınma, Kent Hakkı, Eğitim, Sosyal Hizmet, Aile, Askerlik ve Sağlık. Yaşam kategorisinin altında ise 8 alt başlık var: Din/İnanç, Siyaset, Dünyadan, Spor, Moda, Cinsellik, Gezi/Mekan ve Ekoloji. Gökkuşağı Forumu köşe yazılarını; Haftanın Gündemi bölümü ise öne çıkan haberleri ağırlamaya devam ediyor.

Kaos GL, 2016’nın ilk yarıyıl hak ihlalleri raporunu yayınladı

Kaos GL’nin “Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Temelli İnsan Hakları İzleme Raporu”na göre 2016 yılının ilk altı ayında medyaya yansıyan; 3 nefret cinayeti, 8 nefret saldırısı ve 1 intihar vakası yaşandı.

Kaos GL Derneği 2016’nın ilk altı ayına ait “Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Temelli İnsan Hakları İzleme Raporu”nu yayınladı. Derneğin 2006 yılından beri düzenli olarak lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve intersekslerin insan hakları ihlallerini izlemek için yayınladığı raporda 2016’nın ilk yarısına ilişkin ağır hak ihlalleri yer alıyor.

Raporun giriş kısmında genel bulgular şöyle sıralanıyor:

“2016 yılı OHAL gölgesinde devam ediyor. Tüm temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı, kolluğa çok geniş yetkilerin verildiği bir ortamda “toplumsal değerlerin” tümüne aykırı olan LGBTİ’ler daha da korunmasız hale geldi.”

“2016 yılının ilk altı ayında medyaya yansıyan; 3 nefret cinayeti, 8 nefret saldırısı (3’ü birden fazla kişi tarafından, 2’si polis eliyle, 2’si kesici aletle) ve 1 intihar vakası yaşandı.”

“Medyaya yansıyan 5 ayrımcılık vakası yaşandı. Bu vakalardan 1’i hapishanede, 1’I çalışma hayatında gerçekleşti. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’nda cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve interseks durum temelli ayrımcılığın koruma kapsamı dışında bırakılması ile devlet eliyle ayrımcılık meşrulaştırıldı.”

Rapora göre 2016 yılının ilk yarısında LGBTİ’leri hedef gösteren nefret söylemleri nedeniyle etkinlikler iptal edildi. Aynı şekilde İstanbul, Ankara ve İzmir’de Valilik tarafından LGBTİ yürüyüşlerine izin verilmedi. Gerekçe olarak da toplumsal hassasiyetler gösterildi. Ankara Valiliği’nin Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüşü engellemesi üzerine 2008 yılından beri her yıl yapılan yürüyüş 2016 yılında gerçekleştirilemedi. Valilik yasağına rağmen İzmir’de Onur Yürüyüşü gerçekleştirildi ancak İstanbul’da LGBTİ ve Trans Onur Yürüyüşüne polis saldırdı, çok sayıda aktivist yaralandı ve gözaltına alındı.

Tutuklamalar ve kapatılan basın kurumları

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı tutuklandı. 657 sayılı KHK ile Evrensel Kültür, JİNHA, Özgürlük Dünyası, DİHA ve Azadiya Welat dahil 10 gazete, iki haber ajansı ve üç dergi hakkında kapatma kararı çıktı.

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile aralarında Aydın Engin ve Hikmet Çetinkaya’nın da olduğu yazarlar gözaltına alındı.

Kısa kısa gelişmeler

*Kaos GL ve Heinrich Böll, 5 Ekim’de Berlin’de “Din ve LGBTİ Hakları” sempozyumu düzenledi. Heinrich Böll Stiftung’un merkezinde yapılan sempozyumda farklı inançlardan isimler ve homofobi ve transfobi karşıları; dindar LGBTİ’lerin ihtiyaçlarını ve din ile LGBTİ hakları arasındaki ilişkiyi tartışmak için bir araya geldi.

*Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, LGBTİ’ler için "müstakil bir ceza infaz kurumu yapımına yönelik uygulanan veya hazırlanan bir proje bulunmadığını" açıkladı.

*Antalya’da bir lise öğrencisi cinsel yönelimi gerekçe gösterilerek zorla başka okula nakil edildi. Liseli Genç Umut, eşcinsel olduğu için polise şikayet edilen ve okulundan gönderilmeye çalışılan öğrenci için Antalya Attalos Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi, “Karanlığa karşı hayatın tüm renkleriyle sokaktayız” dedi.

*Üç yıldır çalışmalarını sürdüren Çanakkale LGBTİ İnisiyatifi, yeni döneme “Tanışalım mı?” etkinliği ile merhaba dedi. Toplantıya ilgi yoğundu.

*Farklı alanlardan altı uzmanın makalelerinin yer aldığı “Türkiye’de LGBTİ Haklarının Durumu ve Öneriler” kitabı dijital ortama aktarıldı. Aynı zamanda Kaos GL “Farkındalık Projesi” danışma kurulunda da yer alan akademisyenler, kitapta LGBTİ haklarını farklı perspektiflerden tartışmaya açıyor.

*#FutbolHerkesİçindir eylem haftası kapsamında Ankara’da Sportif Lezbon ve Pembe Hayat transfobiye karşı maç yaptı. Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ise yapacakları dayanışma maçının yanı sıra sosyal medya kampanyası başlattı.

*Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) websitesinin duyurular bölümü anasayfasında yer alan bir açıklamaya göre yolcuların “doğru cinsiyet beyanında bulunması” gerektiği açığa çıktı. Bulunmadıkları taktirde yerleri değiştirilebiliyor, ayakta seyahat etmek zorunda kalabiliyor ya da ilk durakta indirilebiliyorlar.

*“LGBTİ+’larla Güncel Sanat Sergisi” Ankara’da “İradeyse hepsi ben” ve Mersin’de “Gittim, gelecem” temasıyla ziyaretçileriyle buluştu.

*Kümede kalan, sınıfı geçemeyen, yenilen, yenilmeyi arzulayan, her şeye rağmen gülebilenlerin ligi Özgür Lig’te düdük çaldı.

*Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın açıkladığı yeni ceza paketinde seks işçilerinin reklam materyallerine yeni cezalar öngörülüyor. Tasarıyı KaosGL.org’a değerlendiren Kırmızı Şemsiye’den Kemal Ördek, “Çalışma hakkı gasp ediliyor. Evde seks işçiliği yapmak da hedef alınıyor. Değişiklik rüşvet ağlarını güçlendirecek” dedi.

*Türkiye’de LGBTİ+ Olmak: Görünürlük, Direniş ve Birlik temalı SPoD 6. Bahar Semineri 22-23 Ekim’de Hrant Dink Vakfı Havak Salonu’nda yapıldı.

*Kırmızı Şemsiye’den Kemal Ördek’in Temmuz 2015’te maruz kaldığı cinsel saldırı vakası sonrası, Esat Polis Merkezi’nde ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan saldırganlar tarafından ölümle tehdit edilmesi üzerine açtığı dava 13 Ekim’de Ankara 41. Asliye Ceza Mahkemesi’nde sonuçlandı. Kemal Ördek’i tehdit eden saldırgan, 41. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, mağdurun huzur ve sükununu bozma suçunun gerçekleştiği sabit bulunduğundan, 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

*Bu yıl Trans Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınanlara 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefetten dava açıldı.

*“Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz” pankartına açılan davada, homofobi ve transfobi karşıtlarının bilirkişi incelemesi talebi reddedildi. Dava 27 Aralık’a ertelendi.

*Aralarında Uluslararası Af Örgütü’nün de bulunduğu 26 uluslararası sivil toplum kuruluşu, Türkiye’de insan haklarını ihlal eden OHAL KHK hükümlerinin kaldırılmasını talep eden bir ortak açıklamaya imza attı.

* Antakya Kaws Kuzah LGBTİ aktivisti Tuğba Alaş trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

*Antep’in merkezindeki Yeşilsu’da trans kadın M. önce sözlü tacize maruz kaldı, ardından üç saldırgan trans kadını tekmeledi, darp etti. Polis, “Şikayetçi olursan iş uzar” dedi.

Beynelmilel

*Avrupa Konseyi’nden parlamenterler yayınladıkları ortak deklarasyon ile “Türk Hükümeti LGBTİ’lerin toplanma özgürlüklerine dönük yasakları arttırdı” dedi.

*Paris’te evlilik eşitliğinin iptalini isteyen homofobik grubun yürüyüşü ile eş zamanlı öpüşme eylemi yapıldı: “Bu, nefret yürüyüşüne karşı aşkın cevabıdır.”

*Endonezya Cumhurbaşkanı, ülkede yükselen homofobiye karşı LGBT’lerin korunması gerektiğini vurgulayarak sessizliğini bozdu.

*Rusya Büyükelçiliği resmi hesabından Avrupalıların gökkuşağı bayrağı sallayan domuzlar olarak tasvir edildiği bir görsel paylaştı.