KASIM: TUTUKLAMALAR, DERNEK KAPATMALAR & AİHM’DEN KAOS GL KARARI

Kaos GL

Sayı: 152, Sayfa: 52-55

Yeni Asır hedef gösterdi, polis Alsancak’ı işgal etti

Yeni Asır gazetesinin Alsancak’ta seks işçisi trans kadınları hedef gösteren haberinin ardından polis Alsancak sokaklarında kimlik kontrolü ve GBT yaptı. Yeni Asır, “Yeni Asır’ın haberleri üzerine polis travesti işgalini bitirdi” diye haber yaptı. KaosGL.org’a konuşan Siyah Pembe Üçgen’den Demet Yanardağ, “İzmir halkını seks işçisi trans kadınlara karşı kışkırtmaya çalışıyorlar. Hiç kimse mazlumun ahını almasın” dedi.

Kıbrıs’ın kuzeyinde LGBTİ farkındalık billboardlarına saldırı!

Kuzey Kıbrıs’ta homofobik bir grup LGBTİ farkındalık çalışması kapsamında yerleştirilen billboardlara saldırdı. İskeledeki billboardlar ise belediye tarafından indirildi.

Kuir Kıbrıs, Girne, Mağusa, Lefkoşa, İskele, Lefke ve Karpaz’ın çeşitli yerlerine “Kamil abi, ben lezbiyenim” ve “Mediha deyze, ben geyim” yazılı billboardlar yerleştirildi. Ancak, Kıbrıs’ın kuzey şehirlerine yerleştirilen LGBTİ bilinçlendirme billboardları önce saldırıya uğradı ardından belediye tarafından indirildi.

Yargı, Onur Yürüyüşü’ne yasağı savunmaya devam ediyor

Onur Yürüyüşü’nün İstanbul Valiliği tarafından yasaklanmasına karşı yürütmeyi durdurma başvurusu yürüyüşten sonra reddedilmişti. Red kararına itiraz da reddedildi.

26 Haziran’da yapılması planlanan Onur Yürüyüşü öncesi İstanbul Valiliği’nin yasak kararına yürütmeyi durdurma talebi, 4. İdare Mahkemesi tarafından yürüyüş gününden sonra reddedilmişti. Yürütmeyi durdurma talebinde bulunan Kaos GL Derneği, talebin reddedilmesi kararına itiraz etti. İtirazı değerlendiren Bölge İdare Mahkemesi “itiraz edilen kararla ilgili dosyanın incelenmesinden, yürütmeyi durdurma kararı verilebilmesi için kanunun aradığı koşulların gerçekleşmemiş olduğu sonucuna ulaşıldığından” itirazı reddetti.

Cumhuriyet’ten 9 yazar ve yönetici tutuklandı

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, karikatürist Musa Kart, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Önder Çelik, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör, Güray Öz, Hakan Kara, Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay tutuklandı.

HDP Eş Başkanları ve milletvekilleri tutuklandı

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile milletvekilleri Gürsel Yıldırım, Ferhat Encü, İdris Baluken, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Leyla Birlik ve Nursel Aydoğan tutuklandı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Başkanı Sebahat Tuncel de tutuklandı.

HDP’li milletvekilleri ortak savunma metninde, “Bizler seçilmiş halk temsilcileriyiz. Şahsımızı değil bizi seçen seçmen kitlelerini temsil ederiz. Şu anda da yasamanın, Meclis’in dokunulmazlığa sahip bir üyesi, milletvekili sıfatıyla karşınızdayım. Benim temsil ettiğim bu kimliğe ve halkımın iradesine saygısızlık yapılmasına izin vermem mümkün değildir” dedi.

10 Ekim davası başladı

10 Ekim Ankara saldırısıyla ilgili davanın ilk seri duruşmalarında tutuksuz iki sanığın daha tutuklanmasına hükmedildi. İkisi çocuk 100 kişinin öldüğü ve 20’si çocuk 391 kişinin yaralandığı IŞİD saldırısına ilişkin davada 36 kişi yargılanıyor. Duruşmalarda 14 sanığın sorguları yapıldı. Mahkeme beş günlük yargılama sırasındaki ifadelerine dayanarak, tutuksuz sanıklardan Suphi Alpfidan ve Yakup Yıldırım’ın tutuklanmalarına karar verdi.

Duruşmanın ilk gününde, baro tarafından atanan bazı avukatlar, sanıkları savunmak istemediklerini belirterek davadan çekildiler.

Dernekler kapatıldı

370 derneğin faaliyeti İçişleri Bakanlığı’nca “milli güvenliğe tehdit oluşturduğu” suçlamasıyla durduruldu. Faaliyeti durdurulan dernekler arasında olan Gündem Çocuk Derneği’nin Büklüm Sokak’taki (Ankara) ofisi mühürlendi. Faaliyetleri durdurulan dernekler arasında Çağdaş Hukukçular Derneği, Van Kadın Derneği ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği de yer alıyor.

Faaliyet durdurmadan iki hafta sonra ise İçişleri Bakanlığı’nca faaliyetleri durdurulan dernekler bugün yayınlanan kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatıldı. KHK ile 375 dernek ve 9 basın kuruluşu kapatıldı. Gündem Çocuk Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Van Kadın Derneği, Gökkuşağı Kadın Derneği ve Çağdaş Hukukçular Derneği kapatılan dernekler arasında yer alıyor. Basın kuruluşlarının büyük bölümü ise yerel gazetelerden oluşuyor.

Öte yandan KHK’lar ile Emniyet Müdürlüğü’nden 7586, TSK’dan 1988 personel ihraç edildi. Kamuda ayrıca 5434 kişi görevden uzaklaştırıldı. Daha önce görevden uzaklaştırılan 155 kişi ise görevlerine iade edildi.

LGBTİ aktivisti Avukat Levent Pişkin gözaltına alındı, ardından serbest bırakıldı

Tutuklu olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile cezaevinde görüşen Avukat, HDP İstanbul İl Yöneticisi ve LGBTİ aktivisti Levent Pişkin, 14 Kasım Pazartesi sabaha karşı gözaltına alındı. Gözaltına alınmadan önce Takvim, Sabah, Ulusal Kanal gibi yerlerde yayınlanan bir haberde, Pişkin’in Demirtaş’ın mesajlarını propaganda için kullanılması için Almanya’da bir dergiye vereceği iddia edilmişti. Levent Pişkin için sosyal medyada #LeventPişkinYalnızDeğildir hashtag eylemi yapıldı. Üyesi olduğu Özgürlükçü Hukukçular Derneği, çalıştığı Hakikat Adalet ve Hafıza Merkezi ve İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komisyonu açıklama yaptı. Okuduğu Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma Ağı destek mesajları yayınladı. Pişkin’in gözaltına alınması uluslararası kamuoyunun da tepkisini topladı. Paris Barosu, Levent Pişkin’i onursal üyesi ilan etti. Pişkin, Bursa adliyesinde çıkarıldıkları Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol şartı ve yurt dışı çıkış yasağı ile serbest bırakıldı.

Polis, 2015 Onur Yürüyüşü’nde “meşru savunma hakkını” kullanmış!

LGBTİ örgütlerinin 2015 Onur Yürüyüşü’ne ilişkin İçişleri Bakanı, İstanbul Vali ve Emniyet Müdürü hakkındaki şikayeti; polis saldırısının “hukuka uygun, ölçülü ve meşru savunma” olduğu, şikayete ilişkin somut deliller olmadığı gerekçesiyle işlemden kaldırıldı.

Ankara’da 20 Kasım etkinlikleri

Pembe Hayat’ın 9. kez düzenlediği 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Etkinlikleri kapsamında her yıl verilen “Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Onur Ödülleri” bu yıl Ayta Sözeri Konseri sırasında sahiplerini buldu. eSki&yEni’de gerçekleştirilen gece Pembe Hayat Yönetim Kurulu Başkanı Buse Kılıçkaya konuşmasıyla başladı. Kılıçkaya “Bir adım attık, adımlarımızı peşimize taktık geliyoruz diyerek yola çıkmıştık. Bugün, bu zor günlerde yine bir aradayız” dedi. Gecede aynı zamanda kapatılan dernek ve gazeteler de unutulmadı ve dayanışma içinde kalınacağının altı çizildi. Gözaltına alınan LGBTİ aktivisti Av. Levent Pişkin’e ve tecavüz faillerine karşı açtığı davayı kazanan Kemal Ördek’e de selam gönderildi. Konuşmaların ardından Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Ödülleri sahiplerini buldu. Duru Tatlıoğlu’na, Görkem Çakır’a ve Nehir Ulus’a verilen ödülleri ise LGBTİ aileleri takdim etti. Ödüllerin verilmesinin ardından sahne alan Ayta Sözeri ise bütün baskı ve nefret politikalarına karşı bir arada şarkı söylemeye devam edeceklerini belirterek “Ne olursa olsun, aşk kazanacak” dedi.

Hafta kapsamında çok sayıda atölye de yapıldı.

AİHM’den tarihi Kaos GL kararı

AİHM, Kaos GL dergisine el konulması ve derginin toplatılmasına ilişkin karar verdi. El koyma ve toplatma kararının ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu, “genel ahlakı koruma”nın geçerli ve yeterli bir sebep olmadığını belirtti.

AİHM, toplatılma kararının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğünü düzenleyen 10. maddesine aykırı olduğuna oy birliğiyle karar verdi.

Mahkeme, yetkililerin “genel ahlakı koruma” amacının dergiye el koymak, toplatmak ve satışını engellemek için geçerli bir iddia olmadığını söyledi. Belli bir grubun özellikle küçük yaştaki kişilerin dergiye erişiminin engellenmesi için belli tedbirler alınabileceğini ancak bu tedbirlerin toplatma gibi ağır bir karar olmayacağına hükmetti. AİHM, Türkiyeli yetkililerin +18 ibaresi konulması talebi gibi tedbirleri hiç gündemine almadan toplatma ve yasaklama kararı verdiğini hatırlattı. Mahkeme, yerel mahkemelerin verdiği kararı eleştirerek, dergide yer alan belli görsel ve içeriğin neden “genel ahlaka” aykırı olduğunun açıklanmadığını da vurguladı. “Genel ahlakı koruma” argümanının geniş bir şekilde yorumlandığını da belirten Mahkeme, bu argümanın dergiye el konulması ve toplatılması için yeterli olmadığına karar verdi.

Derginin belli bir toplumsal gruba dönük olduğunu, LGBT toplumu ve cinsellik üzerine yayın yaptığını hatırlatan AİHM, özellikle reşit olmayan kişilerin dergiye erişiminin engellenmesi için belli tedbirler alınabileceğini ancak genel erişime engellemenin kabul edilemez olduğunu da belirtti. Yerel yetkililerin dergiye +18 ibaresi konulması gibi bir tedbir için adım dahi atmadığını, doğrudan toplatma ve yasaklamayı tercih ettiğini hatırlattı. El konulan dergilerin +18 ibaresiyle Kaos GL’ye geri verilebileceğini ve dağıtımının yapılabileceğini de vurguladı. Mahkeme, derginin toplatılması ve beş yıl yedi ay boyunca dağıtımının engellenmesinin “genel ahlakı koruma” amacıyla orantılı bir karar olmadığını belirtti. Mahkeme bundan dolayı, Kaos GL dergisinin 28. sayısının toplatılmasını; Kaos GL’nin ifade özgürlüğüne orantısız müdahale olarak değerlendirdi ve AİHS’nin 10. maddesine göre “demokratik bir toplumda gerekli bir müdahale” olmadığına hükmetti. Kaos GL’nin tazminat talebi olmadığı için AİHM, tazminata gerek olmadığını belirtti.

Kısa kısa gelişmeler

*TBMM Cezaevi Alt Komisyonu Başkanı, AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, Eskişehir’de mahpus LGBT’leri ziyaret ettiklerini söyledi. Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde inceleme ziyaretleri başlattıklarını belirten Metiner, cezaevi ziyaretleri kapsamında LGBT mahkûmlarla da görüştüklerini “kötü muamele ve işkence gibi bir şikayet duymadıklarını” söyledi.

*Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks Bireylerin Aileleri ve Yakınları (LİSTAG) Derneği kendini feshetti.

*Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Ankara Şubesi basın açıklaması yayınlayarak, 675 ve 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile mesleğinden ihraç edilen sosyal hizmet uzmanlarının yanında olduğunu söyledi. KHK’lar kamu emekçilerini hedef almaya devam etti.

*Hakları işverence gasp edilen İzmir genelevi çalışanı kadınlar, Baro ve SGK’nın devreye girmesiyle emeklilik haklarını kazandı.

*HDP Milletvekili Kürkçü ve CHP Milletvekili Tanal hakkında, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme" ve "görevi yaptırmamak için direnme" suçlarından yedişer yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

*Kaos GL Derneği, Ağustos ayından Kasım ayına 20 ilde 12.000 yayın dağıttı.

*Pembe Hayat, seks işçilerinin reklam materyallerine yeni cezalar öngören yasa tasarısına karşı kampanya başlattı.

*HDK’nin 7. Genel Kurulu’nda eş sözcüler ve genel meclis üyeleri seçildi. 121 kişilik genel mecliste iki LGBTİ aktivisti de yer alıyor.

*Özgür Renkler, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü kapsamında LGBTİ+ mahpuslara mektup yazma atölyesi düzenledi.

*Kırmızı Şemsiye’den Kemal Ördek’in maruz kaldığı cinsel saldırı davasında saldırganlar toplamda 20 yıla yakın hapis cezası aldı. Sonucu KaosGL.org’a değerlendiren Ördek, “LGBTİ aktivisti ve seks işçisi kimliklerim üzerinden değerimi küçültmeye çalıştılar ama mahkeme önyargısız davrandı” dedi.

*Ankara’da Bülbül Deresi, Kolej ve Sıhhiye’de seks işçisi trans kadınlar aynı grup tarafından saldırıya uğradı.

*BBC’nin 2016 yılının hayatları ve çalışmalarıyla çevrelerine ilham veren ”Başarmış 100 Kadını” arasında Türkiye’den Seyhan Arman yer aldı.

*Avrupa Birliği İlerleme Raporu yayınlandı: “Köktendinci terörist gruplardan tehdit alan LGBTİ örgütleri korunmuyor. Yürüyüşler yasaklanıyor. İnsan hakları yasası da ayrımcılık yapıyor. Nefret ve şiddet tırmanıyor, koruyucu yasal düzenlemeler ise yok.”

*Polis, Ankara’da 25 Kasım eylemi için bir araya gelenlere saldırarak 11 kadını gözaltına aldı. Kadınlar aynı gün serbest bırakıldı.

*Çankaya Belediyesi Halk Sağlığı Merkezi, 1 Aralık’tan itibaren ücretsiz ve anonim olarak hızlı HIV testi hizmeti vereceğini açıkladı.

*Kaos GL’nin “LGBTİ’lerin İnternet Yoluyla İfade Özgürlüğü” raporu 2016 yılındaki değişiklikleri ve gelişmeleri içerecek şekilde güncellendi.

*Güvenlik görevlileri ODTÜ LGBTİ Dayanışması’nın açtığı HIV farkındalık standını “öğrencilerin rahatsız olduğu” gerekçesiyle saldırarak kaldırdı.

*Trans aktivist Pınar Arkan, 28 Kasım akşamı Eskişehir Garı’nda “kimlik adı” sebebiyle transfobik uygulamaya maruz kaldı.

*Trans mahkum Esra Arıkan, vasisine yazdığı mektupta cezaevinde işkence gördüğünü anlattı.

Beynelmilel

*Fransa’da kadınlar, erkeklerle aralarındaki ücret eşitsizliğini protesto etmek için ofislerini terk ettiler.

*2014 yılından beri İtalya Torino’da 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü dolayısıyla yapılan yürüyüş bu yıl Hande Kader’e adandı. Pembe Hayat temsilcileri de yürüyüşe katıldı.