ARALIK: Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum

Kaos GL

Sayı: 152, Sayfa: 56-58

Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum’a ilgi yoğundu

LGBTİ’lerin hak mücadelesi ve sosyal haklar alanında ilki 2012’de düzenlenen Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum’un beşincisi “Başka Bir Sosyal Hizmet Mümkün” temasıyla 8-10 Aralık tarihleri arasında yapıldı. Sosyal hizmet akademisyenlerinin ve uzmanlarının katıldığı sempozyum Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Tuğrul Çubukçu Salonu’nda yapıldı. 10 Aralık 2016’da devam eden program atölyeleri Neva Palas Hotel’de gerçekleşti.

Sempozyum “LGBTİ’ler için sosyal politikalar nasıl inşa edilebilir? Sosyal Hizmet Politikalarının LGBTİ’leri İçermesi nasıl sağlanır? Sosyal hizmet uygulamalarında LGBTİ müracaatçılarla nasıl çalışılır?” sorularına Türkiye, Kanada, İtalya, İngiltere, İsveç, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Karadağ, Sırbistan’dan sosyal hizmet uzmanları ile yanıt aradı.

Beşiktaş’ta bombalı saldırı

İstanbul’da 10 Aralık gecesi, Beşiktaş – Bursaspor maçının ardından saat 22.30 sularında, Vodafone Arena yakınlarındaki çevik kuvvet polislerini hedef alan iki ayrı bombalı saldırı düzenlendi. TAK’ın üstlendiği saldırıda 44 kişi yaşamını yitirdi. Saldırının ardından ünlü sanatçı Bülent Ersoy taziye mesajında şöyle dedi:

“Hepimizi derin bir teessür ve yasa boğan dün gece Beşiktaş’ta yaşanılan terör saldırısında yaşamlarını kaybeden gencecik kardeşlerimizi, evlatlarımızı yitirmenin derin acısını yüreğimde riyasız olarak hissetmekteyim...

“Yaşamlarını kaybeden şehit kardeşlerime Yüce Allahımdan rahmet ve mağfiret; geride kalan acılı ailelerine ecir ve sabır; yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum Yüce Rabbimden.

“Bu ülkenin bir ferdi olarak dileğim o ki; Büyük Türkiyem ve Yüce Türk Milleti artık şehit cenazelerinin ardından ağlamasın, ağlamayalım. Her defasında "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" diyor, ama aslan gibi kardeşlerimizi, evlatlarımızı, eşlerimizi, babalarımızı, analarımızı gözyaşlarımız ve yangın yerine dönmüş yüreklerimizle yine yine ve yine topraklara koyuyoruz. Allah aşkınıza artık ölüm yerine çözüm, çözüm, çözüm olsun. Ve bitsin bu azap ve ızdırap.”

Yüksel Mutlu gözaltına alındı

HDP ve DBP’ye dönük operasyonlar kapsamında sabah saatlerinde DBP’li Akdeniz Belediye Eşbaşkanları Yüksel Mutlu ve Fazıl Türk’ün de evlerine baskın düzenlendi. Mutlu ve Türk’ün haklarında gözaltı kararı olduğu yakınlarına iletildi. Kentte yapılan operasyonlarda 51 kişi gözaltına alındı. Mutlu ve Türk’ün şehir dışında olması nedeniyle gözaltına alınamadığı belirtildi. Öğleden sonra ise Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, Diyarbakır’da gözaltına alındı.

Akdeniz Belediyesi Kent Konseyi’nde çalışan trans aktivist Tuna Şahin gözaltını KaosGL.org’a değerlendirdi. “Hukuksuz bir süreç var” diyen Şahin şöyle konuştu:

“Hukuksuz bir gözaltı süreciyle karşı karşıyayız. Bir buçuk yıldır belediyede müfettişler vardı, 95’ten bu yana her şeyi araştırdılar. Bir şey bulamadılar. Bu soruşturma sürecinden hiçbir şey çıkmazken hem eş başkanların hem de başka çalışanlarımızı gözaltına almak hukuksuzdur. Kabul edilemez. Seçilmişlerin gözaltına alınması demokrasiye uygun değil.

“Yüksel Mutlu, LGBTİ haklarını savunan belediye başkanlarından biri. LGBTİ haklarını da içeren bir sürü çalışmamız durma tehlikesiyle karşı karşıya. Yüksel Mutlu ile önümüzdeki süreçte homofobi ve transfobi karşıtı sempozyumda birlikte olacaktık. Diğer belediyelere olduğu gibi Akdeniz’e de kayyım atanma riski var. Eğer kayyım atanırsa, belediyemizin ayrımcılığa karşı çalışmaları duracaktır.”

Akdeniz Belediyesi’ne kayyum atandı.

Kısa kısa gelişmeler

*İzmir’in Buca İlçesi’nde 38 yaşındaki trans kadına şiddet uygulayarak 1200 lirasını gasp eden tır şoförü 3 kişi tutuklandı.

*Çocukları LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel) bireyler olan anne ve babaların hikayesini anlatan belgesel “Benim Çocuğum”, artık internetten de izlenebilir.

*“Yeni bir feminizm manifestosu” King Kong Teori Leman Sevda Darıcıoğlu ve Pınar Büyüktaş çevirisiyle Sel Yayıncılık’tan çıktı.